Annons:
Körkortsfrågor

« Tillbaka

Kennelpresentation: Bielkersmils

Grundad: 2006 - Levererade valpar: 29

Uppfödare av: Samojed i Värmlands län.

Vi föder upp samojedhundar. Vår målsättning är att våra valpar ska ha god mentalitet och vara friska. Vi aktiverar våra hundar med framförallt drag (vid barmark med ATV och vid snö med släde) men också utställning. Våra avelsdjur är välmeriterade både på utställning och på dragtävlingar där några av våra hundar har fullföljt en av världens tuffaste och längsta dragtävlingar "Femundlöpet" som första samojedspann.
Våra valpar är vid försäljning veterinärbesiktigade, registrerade hos SKK, chipmärkta, vaccinerade och doldafelförsäkrade. Vi följer SKK, samt specialklubbens regler för uppfödare.

Kontaktperson: Christina Nisula

Adress:
Jonsbyn 448


Telefon: 0700405267

Hemsida: http://bielkersmils.com

Annonser från Bielkersmils

Inga annonser hittades tyvärr.
Annonser:
 
 
 

Viktig information för dig som vill köpa hundvalp!

Stamtavla från SKK eller registrerad i Svenska Jordbruksverket?

Om din valp är renrasig så följer det med en stamtavla utfärdad från Svenska kennelklubben (SKK) med valpköpet. Där står valpens och hans släktingars registrerade namn, registreringsnummer, födelsedatum, uppfödarens namn och adress, valpens vaccinationer stämplas också här. Detta registreringsbevis/stamtavla är ett måste om din valp är renrasig!

Om din valp endast har ett registreringsbevis från Statens Jordbruksverket så betyder det att den finns i deras register (vilket det är lag på) men den har inget som talar om att den är renrasig och därmed räknas den som blandras och du kan inte därför ex försäkra den som renrasig valp.

Kontakta gärna rasklubben för att få mer information om rasen.

 
Körkortsfrågor för dem som pluggar till körkortet - läs mer här!
-Perfekt för den som behöver extra hjälp inför kunskapsprovet! Känner du någon som pluggar - klicka här nu!

Senaste annonserna från hela Sverige:

Fredagen den 17 januari
Säljes: Papillonvalpar
(Renraser / Papillon)

Tisdagen den 31 december
Säljes: Dansk svensk gårdshund
(Renraser / Dansk-svensk gårdshund)

Måndagen den 16 december
Säljes: Fantastiska röda toy/ dvärg pudel valpar.
(Blandraser / Toy/dvärg)

Onsdagen den 2 oktober
Säljes: Papillon valpar hanar renrasiga
(Renraser / Papillon)

Måndagen den 16 september
Säljes: Blandras valpar
(Blandraser)